Aecjusz i barbarzyńcy

Aecjusz_Atryda_do_youtube_mini
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 25,00 zł 60,00 zł 25.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wydanie w miękkiej oprawie

 

Przeczytaj fragment książki - klik


 

Flawiusz Aecjusz, wódz, który powstrzymał Attylę, nazywany ostatnim Rzymianinem. Przez ponad dwie dekady kierował obroną nękanego przez Gotów, Wandalów, Alanów i Hunów cesarstwa. Książka ukazuje sukcesy i porażki jego polityki. Szuka ponadto odpowiedzi na pytanie, czy była ona konsekwentnie realizowanym planem, czy jedynie odpowiedzią na zmieniające się okoliczności.

 

Recenzje:

10/10 Histmag.org

"Recenzowana pozycja to przykład doskonałej biografii postaci historycznej. Co szczególnie istotne dla tego typu książek, autor nie skupia się jedynie na przedstawieniu samej postaci Aecjusza i jego życiorysu, ale umieszcza ją w kontekście epoki, w której żył. Pawlak, opisując działalność bohatera, przedstawia obraz świata, w jakim przyszło mu żyć – sytuację polityczną w państwie, jego problemy (zwłaszcza natury etnicznej i militarnej). W ten sposób czytelnik nie tylko dowiaduje się, jak wyglądały życie i działalność Flawiusza Aecjusza, ale też widzi obraz Cesarstwa Rzymskiego w pierwszej połowie V w. Takie ujęcie tematu pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć motywy działania oraz decyzje podejmowane przez wodza. W efekcie otrzymujemy bardzo dokładny i pełen niuansów portret jednej z najważniejszych postaci w dziejach Cesarstwa zachodniorzymskiego.

Książka „Aecjusz i barbarzyńcy” to pierwsza i naprawdę znakomita polska biografia postaci „ostatniego Rzymianina”. Pozycja ta jest godna polecenia zarówno dla osób dopiero zaczynających poznawać okres schyłku Cesarstwa zachodniorzymskiego, jak i dla specjalistów zajmujących się tym okresem historycznym".


Kamil Wełna, Histmag.org. Cała recenzja tutaj.

****************************************************

"Książka oferuje czytelnikowi szeroką panoramę dziejów Cesarstwa Zachodniorzymskiego w czasach, gdy ster jego rządów faktycznie spoczywał w rękach Aecjusza, a także w okresie bezpośrednio poprzedzającym. (...)

Podsumowując, znakomita, pasjonująca, niezwykle wartościowa książka. Dla interesujących się starożytnością pozycja obowiązkowa. Polecam również tym, którzy nie są pasjonatami tej epoki. Bardzo dobrze się czyta, zaś autor w sposób dobitny pokazuje, że wysoki poziom merytoryczny nie musi iść w parze z niewielką przystępnością tekstu".

Portal.strategie.net.pl. Cała recenzja tutaj.

***************************************************

"Podsumowując książka ta ze wszech miar zasługuje na uwagę. Dobrze się stało, że po kilku latach nieobecności na rynku praca doświadczonego toruńskiego badacza starożytności znowu może zagościć w domach czytelników. Wydawnictwo Atryda w dobry sposób zadbało o publikację monografii pielęgnując stronę wizualną. „Aecjusz i babarzyńcy.” jest zaopatrzony w barwne mapy ilustrujące gwałtowne zmiany zachodzące w rzymskim świecie Zachodu. Ciekawy pomysłem było dołączenie do książki zestawu barwnych reprodukcji europejskiego malarstwa prezentujących historię obecności Hunów w Europie. W książce Pawlaka znajdą dla siebie wiele ciekawych materiałów zarówno profesjonalni historycy jak i amatorzy zafascynowani starożytnością. Praca mimo popularyzatorskiego charakteru imponuje obszerną bibliografią prac współczesnych i szerokim wachlarzem wykorzystanych materiałów źródłowych"

dr Tomasz Sińczak, historia.org.pl. Link.

*******************************************************

"(...) książka pod względem merytorycznym jak najbardziej spełnia swoje zadanie. Autor w sposób niezwykle gruntowny opisuje niepewne późne lata Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Nie unika przy tym analizy poszczególnych procesów oraz zjawisk jakie występowały na arenie międzynarodowej. Czytelnik poznaje w jakim skomplikowanych czasach przyszło żyć Flawiuszowi Aecjuszowi i innym mieszkańcom byłego potężnego Imperium Romanum. Najazdy barbarzyńców na granice, wymuszone sojusze, ustępstwa terytorialne na rzecz porozumienia wojskowego czy finalnie dwukrotne zdobycie Wiecznego Miasta to jest właśnie V wiek n.e. – czas kiedy państwo rzymskie ulegało rozkładowi od zewnątrz i wewnątrz".

Jakub Jasiński, założyciel i redaktor naczelny portalu Imperium Romanum. Cała recenzja tutaj.Opinie czytelników:

"Jedna z trzech moich ulubionych książek o starożytność. Profesor MarcinPawlak łączy w biografii Ostatniego Rzymianina znakomity warsztat naukowca z lekkim piórem. „Aecjusz i barbarzyńcy” to nie tylko opowieść o życiu Aecjusza, jego karierze polityka i wodza, ale również historia upadku cesarstwa zachodniorzymskiego, pasjonująca opowieść o wojnach, spiskach i zdradach. Czytelnik interesujący się starożytnością na pewno nie będzie zawiedziony". Trymalchion, Lubimyczytac.

"Cenna i wartościowa praca o której można się wypowiadać tylko pozytywnie. Cieszy fakt, że doczekała się wznowienia. Zwłaszcza że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych tytułów". Darodin, Lubimyczytac.

"Znakomita pozycja. Autor jest specjalistą od polityki w Cesarstwie Zachodniorzymskim w V w. n.e. Posiada ogromną wiedzę źródłową i pozaźródłową widoczną w każdym fragmencie jego książki". Sensej, Lubimyczytac.

"(...) książka o postaci bardzo ważnej dla historii Europy, a jednak trochę zapomnianej. Mowa tu o rzymskim wodzu Aecjuszu, który w naszej literaturze doczekał się wcześniej tylko jednej książki na swój temat, ito w dodatku powieści (Teodor Parnicki, Aecjusz. Ostatni Rzymianin).
Można zatem stwierdzić, że pierwsza naukowa książka o wodzu, który zatrzymał Attylę na Polach Katalaunijskich, jest pozycją wyjątkową i godną polecenia każdemu, kto interesuje się kluczowymi momentami powstawania i obrony europejskiej tożsamości". Kamil Eckhardt, Lubimycztac.

""Aecjusz i barbarzyńcy" to kolejna książka Marcina Pawlaka, w której skupia się on na zagadnieniach związanych z późnym antykiem. Głównym bohaterem tej pracy jest rzymski patrycjusz i wódz Aecjusz, ale nie do końca jest to jego biografia. Monografia poświęcona jest bowiem bardzo szeroko potraktowanym dziejom późnoantycznego Cesarstwa i Barbaricum, dwóch światów, które w tej epoce przenikały się jak nigdy dotąd. Książka podzielona jest nie chronologicznie, ale problemowo: kolejne rozdziały dotycząc poszczególnych prowincji i zagadnień niż kolejnych lat.
Czytelnik poznaje z nich skomplikowany zarys dziejów późnego Cesarstwa, w którym coraz więcej do powiedzenia mieli zamieszkujący je od kilku dziesięcioleci germańscy barbarzyńcy. Dużo miejsca poświęcono największemu z sukcesów Aecjusza, tj. zatrzymaniu ofensywy Attyli w 451
r. (tzw. bitwa na Polach Katalaunijskich). Główny bohater zostaje przedstawiony jako wódz oraz jako polityk.
Tytuł książki jest bardzo adekwatny do jej treści. Na plus zasługuje wykorzystanie ogromnej liczby źródeł oraz literatury przedmiotu.

(...) Autor umiejętnie połączył narrację z analizą co bardziej spornych passusów źródłowych. Monografię czyta się przyjemnie, z pewnością warto
ją polecić wszystkim zainteresowanym światem późnego antyku. Choćby czytelnikom znanej powieści Teodora Parnickiego". Elevander, Lubimyczytac.


O książce

Flawiusz Aecjusz urodził się u schyłku IV w. w mieście Durostorum w prowincji Mezji, a więc na terenie dzisiejszej Bułgarii. Był synem rzymskiego oficera oraz damy z italskiej arystokracji.

Pochodzenie stawiało go zatem w uprzywilejowanej pozycji. Od dziecka gromadził kapitał w postaci kontaktów w środowisku wyższych oficerów i w kręgach arystokracji. Podobnym kapitałem i możliwościami dysponowało wielu innych młodych ludzi, jednak to właśnie Aecjusz zrobił oszałamiającą karierę i na ponad 20 lat zdominował scenę polityczną zachodniego cesarstwa rzymskiego.

Osiągnął to zręcznie wykorzystując jedyny atut, jakiego nie mieli jego potencjalni rywale, czyli dobre relacje z Hunami. W młodości spędził wśród tych budzących przerażenie u Rzymian okrutnych koczowników kilka lat jako zakładnik. Nawiązane wówczas kontakty i znajomość zwyczajów Hunów okazały się przydatne, gdy włączył się w bezwzględną walkę o władzę w Rzymie. Dzięki wojskowej pomocy Hunów zyskał pozycję naczelnego wodza i patrycjusza zachodniego cesarstwa. Usunął w cień ówczesnego cesarza Walentyniana III i przez wiele lat faktycznie rządził państwem wstrząsanym kolejnymi kryzysami związanymi z obecnością w jego granicach najróżniejszych plemion.

Książka pokazuje, w jaki sposób Aecjusz starał się uratować, to co było do uratowania i tym samym zapobiec politycznej dezintegracji zachodniego cesarstwa rzymskiego, lub przynajmniej ograniczyć jej skutki. Książka może okazać się dobrą lekturą dla tych wszystkich, którzy interesują się rolą jednostki w historii i upadkami wielkich cywilizacji.

Spis treści

Wprowadzenie

Rozdział I. Rawenna

Rozdział II. Galia

Rozdział III. Hiszpania, Afryka, Brytania

Rozdział IV. Attyla

Rozdział V. Patrycjusz zachodniego cesarstwa

Rozdział VI. Zakończenie

Wykazów skrótów

Bibliografia

Indeksy

Summary

 

O Autorze

Marcin N. Pawlak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się dziejami późnego cesarstwa rzymskiego oraz historią Grecji w epoce hellenistycznej i rzymskiej. Współautor i autor podręczników akademickich i szkolnych. Opublikował kilka monografii, m.in. Walka o władzę w Rzymie w latach 425-435, Toruń 2004; Rzymski Peloponez. Greckie elity wobec cesarstwa, Kraków 2011; Herodes Attyk. Sofista-Dobroczyńca-Tyran, Toruń 2015.

ISBN 978-83-957167-0-6

Oprawa: miękka

Format: 17x24

Liczba stron: 272

 

Koszt dostawy

Paczkomat -  11.99 zł

Kurier - 14.99 zł

Opinie o produkcie (1)

28 kwietnia 2022

Szkoda,że w miękkiej oprawie :-(

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl