Kleopatra

okladkapoprawka
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 2 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 26,90 zł 60,00 zł 26.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Kleopatra to naukowa biografia ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu napisana przez jednego z najwybitniejszych polskich badaczy antyku.

 

Przedmowa do nowego wydania - klik

Przeczytaj rozdział książki - klik

Opinie o książce:

"(...) publikacja stanowi jedną z najlepszych biografii królowej, jakie miałam w ręku, właśnie dlatego, że nie powiela setek klisz, przed którymi nie udało się uciec nawet najbardziej poważanym autorom, i jednocześnie nie przyczynia się do powstawania nowych. Witkowski zachowuje krytycyzm w stosunku do antycznych źródeł, ale nie popada w przesadę, szukając w nich uchybień. W kilku zwięzłych rozdziałach opisuje historię Kleopatry i wielkich postaci, z którymi się zetknęła, dokonując zaskakująco trafnego wyboru przedstawianego materiału – opowieść czyta się jednym tchem, bez poczucia nadmiaru dat, nazwisk, opisów. Każde zdanie ma tu swoją wagę i znaczenie przy jednoczesnym zachowaniu lekkości narracji, a o to w biografii najsłynniejszej chyba kobiety świata naprawdę niełatwo".

dr Julia Wollner, Lente Magazyn

 

"O „Kleopatrze” wydanej przez Wydawnictwo Atryda można powiedzieć krótko: jest bardzo dobra. 

(...) 

Podobało mi się, że nie jest to książka adresowana do jakiegoś wąskiego grona specjalistów, przeładowana datami, nazwiskami itd. Przeciwnie: jest napisana lekko i bardzo przystępna dla każdego, kto chociaż trochę interesuje się czasami starożytnymi. Jeżeli ktoś lubi pisane z polotem książki Aleksandra Krawczuka lub Mary Beard, na pewno nie będzie rozczarowany".

Michał Kubicz - autor serii powieści osadzonych w czasach wczesnego Cesarstwa Rzymskiego: "Agrypina. Cesarstwo we krwi", "Tyberiusz. Cesarstwo nad przepaścią", "Kaligula. Wyznania szaleńca" i "Liwia. Matka bogów". 

 

"Oprócz wydarzeń ściśle politycznych i wojskowych w książce zawarte są różne ciekawe smaczki – opis Aleksandrii, relacje społeczne w mieście, spojrzenie Rzymian na kwestie stolicy swojego państwa. Krótko mówiąc, to coś więcej niż tylko biografia". 

Historykon. Ocena 5/6

"Stanisław Witkowski pisząc „Kleopatrę” starał się zachować jak najprzyjemniejszy styl pisarski, tak aby Czytelnik śledził wydarzenia z wielką uwagą i napięciem. Co więcej, autor oparł się na licznych źródłach historycznych, które nierzadko poddał krytyce i dogłębnej analizie. Swoje twierdzenia oznaczył przypisami, co dodatkowo dodaje jego pracy merytoryki".

Imperium Romanum

 

"Witkowski – w odróżnieniu od wielu współczesnych autorów – nie uległ sugestywnej wizji ostatniej królowej Egiptu wykreowanej przez popkulturę, gdyż w jego czasach Kleopatra VII nie została jeszcze „zawłaszczona” przez twórców żerujących na pobudzaniu wyobraźni odbiorców jak najbardziej sugestywnymi, a przez to niezbyt wysublimowanymi środkami. Sprawia to, że w ujęciu lwowskiego profesora mamy do czynienia z postacią w pełni historyczną, której losy zostały zrekonstruowane na podstawie rzetelnej analizy źródłowej. Kleopatra VII nie jest zatem femme fatale świata antycznego, lecz zdolną władczynią, która w niesprzyjających warunkach potrafiła zapewnić swojemu państwu względną niezależność do 30 r. przed Chr.

Książka Witkowskiego oferuje „powrót do źródeł”, a jednocześnie weryfikację licznych uproszczeń, stereotypów i półprawd, które nawet nieprzychylnych ptolemejskiej królowej rzymskich dziejopisarzy niejednokrotnie wprawiłyby w zakłopotanie.

Na koniec wreszcie Witkowski pozostawał w pełni świadomy faktu, że obcowanie z historiografią winno nieść ze sobą nie tylko wiedzę, ale również odpowiednie doznania literackie. Można to potraktować jako znak czasów, ale Kleopatrę czyta się niczym najlepszą powieść, choć autor nie pozwala sobie na popuszczenie wodzy fantazji. W ten sposób jego książka staje się dziełem kompletnym: być może dalekim od oczekiwań odbiorców przyzwyczajonych do uproszczonej formy oferowanej w przestrzeni internetowej, lecz w pełni odpowiadającym na zapotrzebowanie osób poszukujących publikacji tyleż rzetelnych, co niebanalnych".

dr Michał Norbert Faszcza

 

Dramatyczne losy królowej Egiptu, związane z największymi postaciami ówczesnego świata: Cezarem, Antoniuszem i Oktawianem, a zakończone tak tragicznie, zapewniły jej trwałą pamięć wszystkich wieków.

Kleopatra zjawia się w dziejach upadającej dynastii i rozpłomienionego wojną świata jak świetny meteor i jak meteor znika. Miała ona najambitniejsze plany ze wszystkich kobiet świata. Tragedią jej było, że spotkał ją zawód i upadek w chwili, kiedy była bardzo blisko wymarzonego celu.

Kleopatra wywarła nadzwyczajny wpływ na pierwszych ludzi ówczesnego świata, a przez nich na dzieje swego czasu. Ponieważ żyła w epoce przełomowej świata, wpływ jej na dzieje jest bez porównania większy niż wpływ Elżbiety angielskiej czy Katarzyny II. Wpływ ten zawdzięczała nie tyle piękności, która nie była wyjątkowa ani olśniewająca, ile niepospolitym darom umysłu, podbijającym każdego, kto się do niej zbliżył, oraz dziwnemu urokowi swej osoby.

 

Po Hannibalu Rzym nikogo się tak nie lękał, nikogo tak nie nienawidził, jak Kleopatry. Widać to dobrze choćby w poezji rzymskiej: jeszcze po dziesiątkach lat od tragicznej śmierci królowej poeci rzymscy wspominają ją z jawną i głęboką nienawiścią.

 

Spis treści:

Przedmowa do nowego wydania................... 5
Przedmowa ................................................ 11
Rozdział I.
Pierwsze lata rządów Kleopatry ......................... 17
Rozdział II.
Kleopatra i Cezar ................................ 20
Rozdział III.
Topografia Aleksandrii .......................... 24
Rozdział IV.
Wojna aleksandryjska .............................. 31
Rozdział V.
Cezarowi przybywa odsiecz ....................... 34
Rozdział VI.
Kleopatra w Rzymie ................................ 37
Rozdział VII.
Antoniusz w walce z mordercami Cezara .................. 43
Rozdział VIII.
Osobistości Antoniusza i Kleopatry ....................... 46
Rozdział IX.
Kleopatra w Tarsos ............................. 53
Rozdział X.
Antoniusz w Aleksandrii ................................. 56
Rozdział XI.
Antoniusz a Oktawian ............................. 61
Rozdział XII.
Małżeństwo Antoniusza z Kleopatrą ............................. 65
Rozdział XIII.
Zapowiedzi wojny.................................. 72
Rozdział XIV.
Przygotowania do ostatecznej rozprawy ......................... 79
Rozdział XV.
Bitwa pod Akcjum i rzekoma zdrada Kleopatry ..................... 94
Rozdział XVI.
Po pogromie .................................. 103
Rozdział XVII.
Śmierć Antoniusza ....................................... 109
Rozdział XVIII.
Ostatnie dni Kleopatry .............................. 114
Rozdział XIX.
Śmierć Kleopatry. Zagadka węża.................. 122
Rozdział XX.
Oktawian jako triumwir............................ 136
Rozdział XXI.
Kleopatra w literaturze i sztuce ............................... 142
Dodatek .............................................. 152
1. Kobra w świetle nauki staro- i nowożytnej ...................... 152
2. Portrety Kleopatry .................................... 155
3. Źródła do dziejów Kleopatry i Antoniusza ....................... 162
4. Rzekoma zdrada Kleopatry pod Akcjum
w literaturze naukowej........................ 165
5. Zagadka czwartej sielanki Wergilego ............................... 166
Literatura obca o Kleopatrze ................................................... 173

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami, lakier UV

Liczba stron: 176

Wydawnictwo: Atryda

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl