Top Historia. Aecjusz&Kleopatra&Krassus&Rafia&Bizancjum&Ptolemeusze&Powstanie w Judei&Rzymskie prowincje na Renem

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 2 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 199,99 zł 199.99
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Więcej za mniej! Kupując pakiet płacisz jedynie 24,90 zł za książkę!

 

Pakiet Top Historia to zestaw 8 najlepiej sprzedających się książek Wydawnictwa Atryda w ostatnich 24 miesiącach.

 

Co zyskujesz kupując pakiet Top Historia?

 

- 8 książek najczęściej wybieranych przez naszych klientów

- ponad 2 tys. stron

- około 35 godzin lektury

- wysoką jakość. Łączna średnia ocen naszych książek na Lubimy Czytać to 8,05!

- darmową dostawę

- średnią cenę za książkę 24,90 zł

 

W skład pakietu Top Historia wchodzą następujące tytuły:

 

M. Pawlak Aecjusz i barbarzyńcy

S. Witkowski Kleopatra

M. Byra Powstanie w Judei 66 - 74 n.e

T. Grabowski Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

M. Piegdoń Krassus. Polityk niespełnionych ambicji

J. Bonarek Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

T. Grabowski Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność

K. Królczyk Rzymskie prowincje nad Renem i Dunajem w okresie flawijski (69 0 96 r. po Chr.) - res militares et externae

 

Przeczytaj fragment książki:

 

Aecjusz i barbarzyńcy

Kleopatra

Powstanie w Judei 66 - 74 n.e

Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

Krassus. Polityk niespełnionych ambicji

Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność

Rzymskie prowincje nad Renem i Dunajem w okresie flawijski (69 0 96 r. po Chr.) - res militares et externae

 

 

O książkach i Autorach

 

 

Aecjusz i barbarzyńcy

 

Flawiusz Aecjusz urodził się u schyłku IV w. w mieście Durostorum w prowincji Mezji, a więc na terenie dzisiejszej Bułgarii. Był synem rzymskiego oficera oraz damy z italskiej arystokracji. Pochodzenie stawiało go zatem w uprzywilejowanej pozycji. Od dziecka gromadził kapitał w postaci kontaktów w środowisku wyższych oficerów i w kręgach arystokracji. Podobnym kapitałem i możliwościami dysponowało wielu innych młodych ludzi, jednak to właśnie Aecjusz zrobił oszałamiającą karierę i na ponad 20 lat zdominował scenę polityczną zachodniego cesarstwa rzymskiego. Osiągnął to zręcznie wykorzystując jedyny atut, jakiego nie mieli jego potencjalni rywale, czyli dobre relacje z Hunami. W młodości spędził wśród tych budzących przerażenie u Rzymian okrutnych koczowników kilka lat jako zakładnik. Nawiązane wówczas kontakty i znajomość zwyczajów Hunów okazały się przydatne, gdy włączył się w bezwzględną walkę o władzę w Rzymie. Dzięki wojskowej pomocy Hunów zyskał pozycję naczelnego wodza i patrycjusza zachodniego cesarstwa. Usunął w cień ówczesnego cesarza Walentyniana III i przez wiele lat faktycznie rządził państwem wstrząsanym kolejnymi kryzysami związanymi z obecnością w jego granicach najróżniejszych plemion. Książka pokazuje, w jaki sposób Aecjusz starał się uratować, to co było do uratowania i tym samym zapobiec politycznej dezintegracji zachodniego cesarstwa rzymskiego, lub przynajmniej ograniczyć jej skutki. Książka może okazać się dobrą lekturą dla tych wszystkich, którzy interesują się rolą jednostki w historii i upadkami wielkich cywilizacji.

 

Marcin N. Pawlak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmuje się dziejami późnego cesarstwa rzymskiego oraz historią Grecji w epoce hellenistycznej i rzymskiej. Współautor i autor podręczników akademickich i szkolnych. Opublikował kilka monografii, m.in. Walka o władzę w Rzymie w latach 425-435, Toruń 2004; Rzymski Peloponez. Greckie elity wobec cesarstwa, Kraków 2011; Herodes Attyk. Sofista-Dobroczyńca-Tyran, Toruń 2015.

 

Powstanie w Judei 66 - 74 n.e

 

Spośród licznych obszarów podbitych lub anektowanych przez Imperium Rzymskie, niewielka, niezbyt ludna Judea okazała się jednym z najtrudniejszych do rządzenia. Pełni poczucia własnej odrębności Żydzi, chociaż podzieleni wewnętrznie, z trudem znosili obcą dominację, a ich motywację do oporu podsycała – obok innych czynników – także wyjątkowa w antycznym świecie monoteistyczna religia. Kulminacją długiego okresu niechęci, nieporozumień i wzajemnych prowokacji stało się wielkie powstanie, które w 66 r. wstrząsnęło Judeą oraz przyległymi krainami. Niniejsza książka opisuje genezę, przebieg i skutki owej wojny – jednej z najbardziej brutalnych w okresie starożytności, pełnej dramatycznych epizodów, o konsekwencjach wykraczających daleko poza objęty walkami obszar…

 

Mateusz Byra (ur. 1975), doktor nauk humanistycznych, związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na militarnych dziejach wczesnego Cesarstwa Rzymskiego.

 

 

Krassus. Polityk niespełnionych ambicji

 

Marek Licyniusz Krassus, znany z przysłowiowego bogactwa, pozostaje w cieniu wielkich postaci schyłku Republiki. Na ocenie jego zdolności politycznych i militarnych cieniem kładzie się ekspedycja przeciw Partom zakończona klęską pod Carrhae w 53 p.n.e. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście talenty Krassusa ograniczały się jedynie do pomnażania majątku.

 

 

Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

 

Monarchie Ptolemeuszy i Seleukidów, dwie potęgi świata hellenistycznego, przez ponad sto lat prowadziły zacięty spór o panowanie nad Syrią. Czwarta wojna syryjska wraz z jej kulminacją - bitwą pod Rafią - były najbardziej dramatyczną odsłoną tego konfliktu. Autor wykorzystując różnorodne źródła rekonstruuje przebieg i kulisy wojny przedstawiając je na tle wydarzeń politycznych epoki.

 

Tomasz Grabowski, adiunkt w jednostce Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze: dzieje świata greckiego w okresie hellenistycznym, ze szczególnym uwzględnieniem monarchii Lagidów.

 

 

Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

 

W dziejach Bizancjum bitwa pod Mantzikert jest uznawana za moment przełomowy, otwierający zwycięskim Seldżukom drogę do podboju Azji Mniejszej. Jednak wojny, niepokoje i brak stabilnej władzy już wcześniej osłabiły to państwo, pozbawiając je możliwości efektywnej obrony granic przed naporem ościennych ludów i utrzymania stanu posiadania w Azji i Italii. Książka jest próbą ponownego spojrzenia na rolę, jaką odegrała ekspansja Seldżuków w burzliwych dziejach Cesarstwa w XI wieku.

 

Jacek Bonarek – nauczyciel akademicki zatrudniony w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim na dziejach Bizancjum, Bałkanów oraz Rusi. Autor książki: "Romajowie i obcy w „Kronice” Jana Skylitzesa. Identyfikacja etniczna Bizantyńczyków i ich stosunek do obcych w świetle Kroniki Jana Skylitzesa"

 

 

Rzymskie prowincje nad Renem i Dunajem w okresie flawijski (69 0 96 r. po Chr.) - res militares et externae

 

W niniejszej publikacji przedstawiony zastał zarys dziejów rzymskich prowincji nadreńskich i naddunajskich w dobie panowania Wespazjana, Tytusa i Domicjana, tj. cesarzy z dynastii Flawiuszy (lata 69-96 po Chr.), w kontekście dziejów militarnych (res militares) i tzw. polityki zagranicznej, czy też – nazywając rzecz może bardziej poprawnie – polityki zewnętrznej (res externae). Analizie poddano kroki Wespazjana, zmierzające do odbudowy zniszczeń wojennych, jak również poczynania princepsa oraz dwóch jego następców w dziele reorganizacji militarnej prowincji nadreńskich i naddunajskich, wykreślenia nowej linii granicznej na obszarze tzw. Agri Decumetes (terytoria w górnym biegu Renu i Dunaju) i jej odpowiedniego umocnienia, wreszcie – relacje, nie zawsze zresztą pokojowe, z ludami zamieszkującymi drugi, barbarzyński brzeg obu rzek granicznych na północnych rubieżach Cesarstwa Rzymskiego.

 

Krzysztof Królczyk jest profesorem historii starożytnej na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię wczesnego Cesarstwa Rzymskiego, w tym zwłaszcza dzieje prowincji nadgranicznych Imperium Romanum, osadnictwo weteranów, rzymską politykę zewnętrzną, epigrafikę łacińską oraz historię polskich badań nad starożytnością. Jest autorem kilku książek, m. in.: Propagatio Imperii. Cesarstwo Rzymskie a świat zewnętrzny w okresie rządów Septymiusza Sewera (Poznań 2014; wyd. 2 – Oświęcim 2016); Veteranen in den Donauprovinzen des Römischen Reiches (Poznań 2009) i Tituli veteranorum. Inskrypcje weteranów z prowincji naddunajskich Cesarstwa Rzymskiego (Poznań 2005), a także licznych artykułów i recenzji.

 

 

Ptolemeusze i Rzym. Przyjaźń czy zależność

 

Egipt ptolemejski był pierwszym państwem hellenistycznym, jakie nawiązało stosunki polityczne z Rzymem, a zarazem ostatnim, które znikło z areny dziejów. Niniejsza książka omawia obfitującą w zaskakujące wydarzenia historię stosunków tych dwóch potęg świata śródziemnomorskiego. Jest to pierwsze w języku polskim opracowanie tego tematu wypełniające lukę w rodzimej historiografii.

 

Tomasz Grabowski, adiunkt w jednostce Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainteresowania badawcze: dzieje świata greckiego w okresie hellenistycznym, ze szczególnym uwzględnieniem monarchii Lagidów.

 

 

Kleopatra

 

Dramatyczne losy królowej Egiptu, związane z największymi postaciami ówczesnego świata: Cezarem, Antoniuszem i Oktawianem, a zakończone tak tragicznie, zapewniły jej trwałą pamięć wszystkich wieków. Kleopatra zjawia się w dziejach upadającej dynastii i rozpłomienionego wojną świata jak świetny meteor i jak meteor znika. Miała ona najambitniejsze plany ze wszystkich kobiet świata. Tragedią jej było, że spotkał ją zawód i upadek w chwili, kiedy była bardzo blisko wymarzonego celu. Kleopatra wywarła nadzwyczajny wpływ na pierwszych ludzi ówczesnego świata, a przez nich na dzieje swego czasu. Ponieważ żyła w epoce przełomowej świata, wpływ jej na dzieje jest bez porównania większy niż wpływ Elżbiety angielskiej czy Katarzyny II. Wpływ ten zawdzięczała nie tyle piękności, która nie była wyjątkowa ani olśniewająca, ile niepospolitym darom umysłu, podbijającym każdego, kto się do niej zbliżył, oraz dziwnemu urokowi swej osoby. Po Hannibalu Rzym nikogo się tak nie lękał, nikogo tak nie nienawidził, jak Kleopatry. Widać to dobrze choćby w poezji rzymskiej: jeszcze po dziesiątkach lat od tragicznej śmierci królowej poeci rzymscy wspominają ją z jawną i głęboką nienawiścią.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl