Wyprawa Cyrusa

Dostępność: brak towaru
Cena: 39,90 zł 39.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: -
Kod produktu: 9787

Opis

Miód szaleńców 

Było w tej okolicy wiele rojów pszczelich i żołnierze, którzy jedli patokę, wszyscy tracili przytomność, cierpieli na wymioty i na biegunkę, żaden z nich nie mógł wstać. Ci, którzy zjedli niewiele, przypominali ludzi bardzo pijanych, ci, którzy zjedli dużo - szaleńców, a niekiedy nawet konających. Leżeli pokotem jak po klęsce. Przygnębienie było ogromne. Jednakże nikt nie umarł i następnego dnia, jakoś o tej samej porze, zaczęli dochodzić do siebie. W trzecim i w czwartym dniu powstawali jakby po zażyciu lekarstwa.

Tłum. Władysław Madyda


Wczesną jesienią 401 r. p.n.e. zaciężne wojsko greckie, liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy – hoplitów i peltastów – rozpoczęło odwrót spod Babilonu w środkowej Mezopotamii, kierując się ku ziemiom ojczystym.

Jak do tego doszło, że grecka armia znalazła się w samym centrum imperium perskiego? Dlaczego Grecy podjęli decyzję o odwrocie? Czy zdołali przedrzeć się – zimą – przez wyżyny i góry Armenii, przez tereny wrogiego im mocarstwa i krainy półdzikich ludów? Czy dotarli do rodzimych miast nad Morzem Egejskim?

...zapasy wyczerpały się, wina nie było nawet do powąchania, wielu ustawało w drodze z powodu zmęczenia, wróg siedział nam na karku...


Dokładną relację z całej wędrówki spisał i przekazał potomności Ksenofont, Ateńczyk - najpierw zwykły uczestnik, potem jeden z wodzów "wyprawy 10 tysięcy" - gdy po latach osiadł w majątku ziemskim na Peloponezie i poświęcił się pisarstwu. Wyprawa Cyrusa, znana także jako Anabaza, to jego najsłynniejsze dzieło. Wartościowe tak z powodu literackich, jak i poznawczych. Możemy dzięki niemu śledzić losy ekspedycji, obserwować funkcjonowanie greckiej armii i zachowania hoplitów, a także dowiedzieć się o istnieniu oraz obyczajach ludów żyjących na peryferiach ówczesnego cywilizowanego świata.

Bardzo szybko Wyprawa Cyrusa została doceniona: wzorował się na niej Flawiusz Arrian, styl Ksenofonta wychwalali Plutarch i Kwintylian, a dzieła Ateńczyka miał podobno zawsze przy sobie Scypion Afrykański - uczył się z nich prowadzenia wojen. Zasłużonym zainteresowaniem czytelników Anabaza cieszy się do dziś.


Spis treści:

Przedmowa (Władysław Madyda).................5

Księga pierwsza..............25

Księga druga................67

Księga trzecia................97

Księga czwarta............129

Księga piąta...............163

Księga szósta................195

Księga siódma...............225

Indeks imion...............271

indeks nazw etnicznych i geograficznych.............277

Spis ilustracji.....................285


Przekład: Władysław Madyda

Oprawa: twarda

Liczba stron: 288

Format: 160 x 230 mm

Opinie o produkcie (0)

Nowości
Tybet - życie czy zagłada
Tybet - życie czy zagłada
26,00 zł
szt.
Listy Świętego Augustyna do Fabioli
Listy Świętego Augustyna do Fabioli
17,00 zł 9,90 zł
szt.
Krassus. Polityk niespełnionych ambicji
Krassus. Polityk niespełnionych ambicji
59,90 zł 49,90 zł
szt.
Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert
Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert
65,00 zł 59,90 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl